Bejelentette az Európai Bizottság: „Slava Ukraini!”

Létrehoznak egy uniós tőkealapot, amellyel újjáépítenék Ukrajnát – természetesen az utolsó centig európai pénzből.

A nyugati segélyeket, katonai támogatásokat teszi ezzel kockára Volodimir Zelenszkij – állítja az ukrán ellenzék.
Az ukrán kormány elutasította a Gazdasági Biztonsági Hivatal élére – egy „független bizottság” által – kiválasztott jelöltet, írta meg a Politico. A gazdasági bűncselekmények kivizsgálásával megbízott ügynökséget 2021-ben hozták létre, melynek reformját az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a további segélykifizetések feltételéül szabta.
A reformfolyamat részeként egy „független bizottság” Olekszander Csivinszkij korrupcióellenes nyomozót választotta az iroda élére, aki az év elején egy nagyszabású kijevi földkorrupciós ügyet leplezett le. Július 7-én azonban az ukrán kormány bejelentette, hogy nem nevezi ki Csivinszkijt a posztra, és felkérte a bizottságot, hogy válasszon két másik jelöltet – ez pont akkor történt, amikor ukrán tisztviselők Kijevből Rómába utaztak, hogy az ország reformjait hirdessék egy nagyszabású helyreállítási konferencián. Bővebben a római rendezvényről itt olvashat:
Ezt is ajánljuk a témában
Létrehoznak egy uniós tőkealapot, amellyel újjáépítenék Ukrajnát – természetesen az utolsó centig európai pénzből.
Ukrán civil társadalmi csoportok és törvényhozók szerint a kormány intézkedései törvénytelenek, veszélyeztetik a bűnüldözés függetlenségét, és a nemzetközi segélyeket.
Anasztaszija Radina, Volodimir Zelenszkij elnök Nép Szolgája pártjának képviselője – aki az ország parlamentjének korrupcióellenes bizottságát vezeti – a közösségi médiában azt írta, hogy
a kormánynak nincs jogi felhatalmazása arra, hogy elutasítsa a bizottság választását.
A kormány nem reagált a POLITICO megkeresésére, de döntésének bejelentésekor azt állította, hogy az „teljes mértékben megfelelt” a törvénynek. Az ukrán kabinet kritikusai azonban azt mondták, hogy Zelenszkij valójában ellenezte Csivinszkij kinevezését.
„Csivinszkij nem illik Zelenszkij hivatalába, mert független” – mondta Martina Bohuszlavec korrupcióellenes aktivista.
A hattagú bizottság mindhárom, Ukrajna nyugati partnerei által jelölt tagja támogatta Csivinszkij jelölését, míg a kormány által választott mindhárom tag ellene szavazott.
Jaroszlav Zselezniak ellenzéki képviselő szerint az elnöki hivatal áll a döntés mögött, mondván, hogy
Zelenszkij úgy döntött, lecsap a bűnüldözés független elemeire, miután a múlt hónapban korrupcióval vádolták meg legfőbb szövetségesét, Olekszij Csernyiszov miniszterelnök-helyettest.
Bár a hivatalt részben azért hozták létre, hogy megakadályozzák, hogy a bűnüldöző szervek zsarolják a vállalkozásokat, Bohdan Slutszkij, az ukrán Gazdasági Stratégiai Központ agytrösztjének munkatársa szerint a gyakorlatban semmi sem változott a hivatal megalapítása óta.
Az ország parlamentje által tavaly elfogadott reform újabb esélyt adott az irodának, de a kritikusok szerint a kormány most kisiklatta azt azzal, hogy megtagadta Csivinszkij megerősítését – több tucatnyi ukrán korrupcióellenes aktivista, az ukrán üzleti élet vezetői és gazdasági agytrösztök sürgették Zelenszkijt és a kormányt, hogy változtassa meg az irányt, és nevezze ki Csivinszkij a posztra.
Úgy tűnik, valósnak bizonyult az ukrán ellenzék félelme: a Mandiner hétfőn megírta, hogy a BlackRock több milliárd dolláros újjáépítési alapját 2025 elején érdeklődés hiányában felfüggesztették.
Ezt is ajánljuk a témában
A BlackRock több milliárd dolláros újjáépítési alapját 2025 elején érdeklődés hiányában felfüggesztették.
Fotó: Genya SAVILOV / AFP